ابزار الکتریکی‌تان برقی باشد یا شارژی؟

این سوال اساسی یکی از اولین چیزهایی است که هنگام انتخاب بهترین دریل متناسب با نیازتان باید در نظر بگیرید.

پیشرفت در فناوری باتری ها به این معناست که این روز ها می توانید بیشتر کارها، حتی وظایف سنگین را با ابزار شارژی انجام دهید.

پس جدا از بعضی ابزار الکتریکی کوچک که تنها گزینه‌های شارژی وجود دارند و برخی از دریل های تخریب کننده با وظایف سنگین که تنها نسخه های برقی‌شان در دسترس هستند، شما می‌توانید بین مدل های برقی و شارژی یک‌ کدام را انتخاب کنید.

مزایای دریل شارژی

ابزارهای شارژی تطبیق پذیرند و کار با آن‌ها راحت است. شما دیگر نیازی به پیدا کردن پریز برق و کشیدن کابل یا چند راهی های برق به اطراف ندارید.

وقتی ابزارهای شارژی حدود 40 سال پیش وارد بازار “خودت انجامش بده (DIY)” شدند آیتم لوکسی محسوب می‌شدند، الان دیگر نه!

در حال حاضر تفاوت کوچکی بین قیمت نسخه های برقی و شارژی یک ابزار با مشخصات یکسان وجود دارد.

یک باتری کافیست؟

ما بایستی ‘نکات منفی’ را هم در نظر بگیریم. فرض کنید می خواهید بی‌وقفه کار کنید، پس نیاز دارید تا بین دو باتری ابزار الکتریکی تعویض انجام بدهید و احتمالا یک شارژر نیز همراه با خود داشته باشید. اگر به دوباره شارژ کردن دستگاه نیاز است باید نزدیک به یک منبع برق هم باشید.

باتری دوم هم به هزینه های اولیه تان اضافه می‌شود مگر این‌که یک بسته بندی مخصوص خریداری کنید که علاوه بر باتری اضافه شاید شامل شارژ و کیف حمل کردن نیز باشد.

اما اگر شما هر از ‌گاهی از ابزار استفاده می‌کنید یا مشکلی با متوقف کردن کارتان در حالی که باتری در حال شارژ شدن است ندارید، پس فقط یک باتری کافی است!

برخی ابزارهای الکتریکی، وابسته به نوع‌شان، می توانند تا 1000 بار دوباره شارژ شوند تا زمانی که نشانه‌ای از خرابی در آن‌ها دیده شود. اما در آخر باتری نیاز به عوض شدن دارد، در نتیجه به هزینه‌ی کلی نگهداری ابزار افزوده می‌شود.

وزن باتری

خود باتری به وزن ابزار اضافه می کند. این یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در نظر گرفته شود.

وظایف سنگین تر به قدرت بیشتر و در نتیجه باتری‌ای با ولتاژ بیشتر نیاز دارند. استفاده طولانی مدت یکسره نیاز به باتری‌ای با گنجایش (یا آمپراژ) بیشتر نیز دارد.

ولتاژ برای دریل های الکتریکیDIY معمولا در محدوده 8 تا 18 ولت و آمپراژ در محدوده 1.5 تا 4 آمپر ساعت می باشد.

نوع باتری هم که نشان دهنده ترکیبات شیمیایی آن می‌باشد، مهم است.

نیکل کادمیوم سنگین ترین (و ارزان ترین) است، نیکل متال هیدرید در میان قرار می گیرد و لیتیوم-یون سبک ترین (و گران ترین) انواع باتری هستند.

باتری‌هایی با ولتاژ و آمپراژ (آمپر ساعت) بالاتر، بزرگتر و سنگین تر از دیگر باتری های هم نوع (از نظر شیمیایی) خود هستند.

باتری ها می‌توانند از سنگین ترین نیکل کادمیوم با وزن بیشتر از 1000 گرم، تا لیتیوم-یونی به سبکی 200 گرم متفاوت باشند.اما یک باتری لیتیوم-یون می‌تواند در مقایسه با همرده خود در نوع نیکل کادمیوم با مشخصات مشترک، وزنی نصف آن داشته باشد و دو برابر آن دوام بیاورد (البته نسبتا قیمت بیشتری دارد).

اگر شما از یک دریل شارژی برای کارهای سنگین در یک مدت طولانی استفاده می‌کنید، هر وزن اضافه ای می تواند تبدیل به یک مشکل شود. پس اگر نیاز ندارید، دریل خیلی قدرتمندی انتخاب نکنید.

ارگونومی ابزار

اندازه و وزن باتری بر طرز استفاده از ابزار شارژی تاثیر می‌گذارد و همچنین جای قرار گیری باتری در وسیله، اثر گذار است. باتری ها معمولا از پشت ابزار وارد یا به پایه وصل می شوند که بر تعادل ابزار اثر می‌گذارد. مدل‌های اسلایدی احساس طبیعی تری دارند زیرا برخلاف مدل کلیپ دار دسته‌ی آن‌ها با محل قرار گرفتن باتری یک جا نیست.

مزایای دریل برقی

چیز زیادی برای فکر کردن درباره دریل های برقی نیست! به منبع برق وصلش کن و ازش استفاده کن.

دریل های برقی می توانند بی‌وقفه کار کنند. قدرت دریل هایی که با باتری کار میکنند با از دست دادن شارژ ضعیف تر می شود. و بدون هیچ باتری‌ای که در دریل جا بگیرد وزن ابزار در مقایسه با همتایش که با استفاده از باتری کار می کند کم تر است. از نظر قیمت نیز ابزار برقی شاید %25 از مدل‌های مشابه شارژی شان ارزان تر باشند.

پاسخ چیست؟

کاش یک جواب ساده برای مقایسه ابزار برقی و شارژی بود!

اگر توانایی‌اش را دارید، هر دو را تهیه کنید! یک دریل شارژی سبک و راحت تر در استفاده برای کار های کوچک و یک نمونه برقی قوی‌تر برای پروژه های بزرگ‌تر، راه حل معمول است.

منبع: diygarden